Being in the world

Week 28 | 6 t/m 10 juli

Hoe verhoud ik me tot de soms heftige en complexe wereld waarin we leven? Hoe blijf ik in verbinding en open voor wat er gebeurt, zonder erdoor overweldigd of uit het veld geslagen te raken? Hoe kan ik vanuit mijn talent mijn plek in de wereld innemen en bijdragen aan de wereld om me heen? 

De Zomerweek Being in the World van de Vrije Hogeschool is een intensieve, vijfdaagse zomerworkshop waarin we deze vragen gezamenlijk onderzoeken. Er speelt veel in de wereld, zoals toenemende verdeeldheid, klimaatproblematiek, gender/sociaal/economische ongelijkheid, racisme, xenofobie en grote uitdagingen op het gebied van mentale gezondheid. Filosofisch én praktisch verkennen we hoe we als individu en als groep moed, veerkracht en handelingsruimte kunnen cultiveren tegenover de grote maatschappelijke vraagstukken van deze tijd. We onderzoeken hoe we onze eigen plek kunnen innemen in de wereld en hoe we samen kunnen bijdragen aan een toekomst waarin we geloven.

Waar het individueel bestuderen van deze thema’s soms ontmoedigend of overweldigend kan zijn, geloven wij in de kracht van het samen onderzoeken. Door ervaringen, reflecties en vragen open en kwetsbaar te delen, ontstaat ruimte voor collectieve kracht, gedragenheid en nieuwe inzichten. Onder leiding van Jura Maingay en Merel Faasen gaan we als groep op onderzoek uit, binnen een veilige, aandachtige en uitnodigende sfeer.

Aan het begin van de week verdiepen we ons in de huidige staat van de wereld: de systemen en structuren waarin we leven en de gevolgen daarvan voor mens en aarde. Theoretische inzichten uit onder andere filosofie, ecologie, politicologie, postkoloniale en genderstudies worden steeds verbonden met ervarings- en lichaamsgerichte oefeningen. Denk aan oefeningen in de natuur, werken met inheemse wijsheid, verschillende meditatievormen en (strand)wandelingen.

In het tweede deel van de week brengen we onze inzichten samen in een creatief proces. Met de groep werken we aan een driedimensionaal vision board, waarin we verkennen hoe we willen samenleven, hoe we omgaan met maatschappelijke vraagstukken en wat onze eigen, concrete en betekenisvolle rol kan zijn binnen werk, studie, gemeenschap en/of woonomgeving.

Door dit gezamenlijke onderzoek aan te gaan, vergaar je niet alleen theoretische kennis, maar ontwikkel je ook emotionele en praktische veerkracht. Je gaat naar huis met inzichten en tools die je ondersteunen om jouw toekomstbeeld verder vorm te geven en daadwerkelijk in praktijk te brengen.

VOOR WIE?

Deze zomerweek is voor jongvolwassenen die maatschappelijk betrokken willen zijn en hun betekenisvolle plek in de wereld willen ontdekken. Of je nu al diepgaand bezig bent met deze vraagstukken, of nog zoekende bent, deze workshop biedt ruimte voor iedereen om op eigen tempo deze intellectuele en emotionele reis te maken, samen met gelijkgestemden.

Iedere deelnemer brengt eigen inzichten, ervaringen en talenten met zich mee. Door onze focus op zelfzorg en gemeenschapsvorming streven we naar een gezonde balans tussen persoonlijke en collectieve draagkracht. Je bent nieuwsgierig om theoretische kaders te verkennen en deze te verbinden met ervaringsgerichte methoden, en je gelooft in de kracht van open, kwetsbare dialoog.

De workshop is kleinschalig, met 8 tot 16 deelnemers, waardoor er een veilige en ondersteunende sfeer ontstaat. Hier kunnen we samen maatschappelijke vraagstukken doorgronden én actief bouwen aan een alternatieve, toekomstgerichte realiteit.

Dit programma is voor iedereen die hun inzet voor sociale rechtvaardigheid en meer leven vanuit verbinding wil concretiseren door een persoonlijk én collectief toekomstbeeld te creëren.

OVER ONS

Jura Maingay
Vanuit haar academische achtergrond in culturele antropologie streeft Jura Maingay ernaar de grote maatschappelijke vraagstukken van onze tijd te doorgronden. In haar programma’s voor de Vrije Hogeschool biedt ze theoretische inzichten uit disciplines als antropologie, filosofie, ecologie, politicologie, postkoloniale- en genderstudies aan over o.a. seksisme, racisme, xenofobie, klimaatverandering en andere thema’s die staan voor afbraak, uitsluiting en polarisatie in onze samenleving. Een kernvraag hierin is: hoe zorgen we ervoor dat we ons betekenisvol in kunnen zetten voor sociale rechtvaardigheid en gelijkheid zonder dat we zelf overrompeld en moedeloos raken van wat er op ons afkomt? Daartoe is het vinden van en bouwen aan gemeenschappen en zorg dragen voor jezelf en elkaar cruciaal. 

Merel Faasen 
Met een achtergrond in natuurcoaching, communicatie en regeneratieve landbouw begeleidt en coacht Merel jongvolwassenen aan de Vrije Hogeschool om verbinding te maken met zichzelf, met anderen en de rest van de natuur. Ze combineert ervarings- en lichaamsgerichte oefeningen en meditatie met methodieken gericht op maatschappelijke impact, zoals Theory U en de Inner Development Goals, en richt zich daarbij ook op systemische verandering, zodat individuele en collectieve groei hand in hand gaan met bredere transformaties in de samenleving.

DAGPROGRAMMA

Deze workshop vindt plaats van maandag 6 juli tot en met vrijdag 10 juli, verspreid over vijf dagdelen. Inclusief dagelijkse lunch, materialen en het volledige programma voor €595,-.

We starten op maandag om 12:30 uur met een gezamenlijke lunch. Dinsdag tot en met donderdag werken we van 10:00 tot 16:00 uur. Vrijdag sluiten we af na de lunch, rond 13:30 uur.

  • Maandag 12:30-16:00 uur op de Vrije Hogeschool. Lunch is inbegrepen.

    De week start met een kennismaking en een opening waarin een mini‑college de complexiteit van ons huidige maatschappelijke moment schetst, onder meer aan de hand van “the three divides”. Deze theoretische inleiding wordt meteen gekoppeld aan een ervaringsgerichte 3D‑modelling‑oefening waarin we onze eigen plek in de wereld verkennen: hoe ervaar je de wereld en hoe ga je er nu op dit moment mee om? De dag wordt afgerond met een nabespreking waarin de eerste reflecties gedeeld en besproken worden. 

  • 10:00 tot 16:00 uur.

    De tweede dag richt zich op de persoonlijke positie binnen de grotere systemen. In de ochtend maken we een “Deep Time Walk”, een bijzondere ervaringsgerichte wandeling door de evolutie van de Aarde heen. Waarbij we onze positie als mens in de geschiedenis beter begrijpen. In de middag verkennen we “het systeem” en onze eigen rol daarin, waarbij we uit het werk van Naomi Klein lezen, dat als leidraad dient om apathie te voorkomen en een kritische, maar hoopvolle houding te behouden. Samen verkennen we wegen om emotionele en praktische veerkracht te ontwikkelen. 

  • 10:00 tot 16:00 uur.

    Op de derde dag verdiepen we ons in de ecologische en post‑koloniale inzichten van Robin Wall Kimmerer, een inheemse botanicus, die ons leert over wederkerigheid en natuurverbinding, waarna we in een gerichte oefening deze theorie tot leven brengen. Tegelijkertijd verzamelen we materialen - zowel zelfgeoogst als meegenomen - wat we later gebruiken bij het bouwen van een toekomst waarin wij zouden willen leven. 

  • 10:00 tot 16:00 uur.

    Op deze laatste volle dag vertalen we onze inzichten in een ‘utopie’: we visualiseren onze gewenste toekomst en verankeren onze rol daarin. Het creatieve proces omvat het maken van een driedimensionaal vision board in de echte wereld, waarin we onze zelf verzamelde materialen integreren. Hierbij identificeren we de thema’s die ons het meest aanspreken en waar we zelf mee aan de slag willen in onze eigen leefomgeving, zodat onze visie niet alleen in ons kunstwerk te zien is maar ook uitvoerbaar wordt.  

  • 10:00 tot 13:30 uur.

    De laatste dag staat in het teken van oogst, delen en reflectie. We presenteren aan elkaar waar wij ons voor in willen zetten, en/of al aan werken, en bespreken mogelijke vervolgstappen. Een gezamenlijke reflectie ronde helpt iedereen om de belangrijkste lessen mee te nemen en een helder vooruitzicht te formuleren voor hun toekomstige inzet voor sociale rechtvaardigheid. De workshop wordt rond het middaguur afgesloten, na een laatste gezamenlijke lunch. 

INSCHRIJVEN

Zin in een week vol inspiratie? Schrijf je in voor de Zomerweek bij de Vrije Hogeschool in Zeist. De Zomerweek gaat van start bij minimaal 8 en maximaal 16 deelnemers.

Vorige
Vorige

De wijsheid van de Hemelse Jonkvrouw 

Volgende
Volgende

Mending, Repair & Art Embroidery Class